USZIOK


Historia

Kontynuacja NEMO rozgrywająca się bezpośrednio po kanonicznym #17 zakończeniu, które można odblokować jedynie po przejściu całej gry.

Zenon po raz kolejny budzi się w kompletnie nowym świecie. Spotyka znane mu postacie i przeżywa swoje życie, oczekując śmierci. Tym razem jednak coś jest nie tak. Dziwna machina - NEMO - w której przesiaduje całymi dniami, wydaje się czymś więcej, niż kolejnym przystankiem w jego podróży do nieskończoności. Co kryje tajemnicza placówka na stacji kosmicznej? Czy uda mu się uwolnić od diabelskiej klątwy? Jak zakończy się historia Zenona Gąbczewskiego?

Osiągnięcia i ranking

Gra posiada wbudowany system osiągnięć znany chociażby z platformy Steam. Osiągnięciami są zarówno zakończenia jak i inne czynności, które należy wykonać w czasie rozgrywki – te są dosyć zróżnicowane. W odpowiednim podmenu można znaleźć podpowiedzi, które pojawiają się po kliknięciu na interesujące nas osiągnięcie . Z tego też powodu zdecydowaliśmy się zrezygnować z udostępnienia opisu przejścia (tzw. walkthrough). Każde osiągnięcie jest odpowiednio punktowane, a po wpisaniu swojego nicku i po pozwoleniu aplikacji połączyć się z Internetem, w rankingu stu najlepszych graczy można zobaczyć swoją pozycję. Lista aktualizuje się w czasie rzeczywistym.

Zgłaszanie błędów

W aplikację została wbudowania funkcja zgłaszania błędów w tekście. Widząc błąd na ekranie, wystarczy nacisnąć „B” na klawiaturze, a gra poinformuje was o wysłaniu błędu. Oczywiście wymagane jest połączenie z Internetem. Zgłoszone linijki zostaną przez nas ponownie zweryfikowane i prawdopodobnie poprawione w patchu, który być może ukaże się w przyszłości. Najbardziej pracowici korektorzy zostaną przez nas symbolicznie nagrodzeni. Liczy się jakość, a nie ilość. Błędy, które wymagają opisu słownego, możecie zgłaszać w komentarzach (najlepiej na blogu).

Teaser


Teaser #2Oficjalny trailer
  

Skąd pobrać?

USZIOK v1.2
Torrent

HOTFIX_1 - Poprawka do rankingu
Aby zainstalować poprawkę należy wejść do folderu "ścieżka do USZIOKA\lib\pythonlib2.7" i usunąć z niego dwa pliki - custom.py i custom.pyo (bardzo ważne! inaczej poprawka nie zadziała). Następnie należy do tego samego folderu skopiować wypakowany plik z paczki dołączonej powyżej, czyli custom.pyo. Poprawka ta wyłącza sprawdzanie połączenia z Internetem, które gra wykonywała dotychczas łącząc się do jednego z adresów Google'a (http://74.125.228.100/). Ostatnio jednak strona ta leży i kwiczy więc co za tym idzie sprawiła niemiłą niespodziankę naszej grze. Jednak po instalacji tej poprawki ranking powinien znów działać jak dawniej.

Uwaga! Tylko dla osób, którym podczas odczytu lub zapisu stanu gry w USZIOKu pojawiają się błędy. W powyższym linku znajdziecie paczkę, w której znajduje się plik 00action_file.rpy. Plik ten należy wkleić do folderu "ścieżka do USZIOKA\renpy\common". Tam znajdziecie plik o tej samej nazwie - należy go podmienić na ten z paczki i problem powinien zniknąć. Od tego czasy wszystkie wasze save'y będą z datą 1 października 2014 roku, ale lepsze to niż brak możliwości dokończenia rozgrywki.

SOLUCJA
autor: Takto ^_^


127 komentarzy:

 1. Właśnie dziś zakończyłem N.E.M.O. i czekam z niecierpliwością na U.S.Z.I.O.K. Mam nadzieję, że szybko się pojawi bo to co czytam z newsów podobno są już testy :)
  Dacie jakiś znak czy można go oczekiwać jeszcze w lutym czy dopiero w marcu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę pograłem grę i mam kilka opinii.
  Gra jest fenomenalna. Według mnie zapowiada się na jedną z najlepszych gier tego roku.
  Muszę pogratulować twórcom śmiesznych i trafnych nazw osiągnięć.
  Do gry mam na razie dwie uwagi:
  -- dosyć częste literówki
  -- według mnie trochę za mało czasu na sprawdzanie stacji
  Komentarz ten pisze po przejściu drugiej sekwencji USZIOKa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dwóch dni próbuje przejść tą drugą sekwencję, ale wgl nie mogę. Czy to ja jestem jakaś pechowa i odkrywam same dołujące się zakończenia ;(? Mój nick w grze to Saishi. Po prostu się zabije jak mi ktoś nie podpowie :P.

  OdpowiedzUsuń
 4. Postaraj się skupić na umilaniu życia jednej z dziewczyn jednocześnie starając się nie spoufalać z innymi. Jeśli uda ci się jakąś zaprosić na święta to już połowa sukcesu i później powinno już pójść z górki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Udało się w końcu :D! Dopiero 1 zakończenie, ale mam nadzieję ukończyć tę grę w przeciągu 3-4 dni xD. Jak grałam w NEMO to grałam sama dla siebie z początku a gdy sytuacje zaczęły się powtarzać, a chciałam wiedzieć jak to się zakończy przeszłam grę z pomocą pliku przeczytaj (czy coś w ten deseń). Teraz mam zabawę po pachy :D. Odwaliliście kawał dobrej roboty :). Najbardziej nurtuje mnie Mariola. Nie wiem jak zrobić by z nią spędzić święta...za każdym razem mnie spławia jak się jej ładnie pytam ;(...i jeszcze Ania...by ją odblokować muszę wcześniej (z tego co zrozumiałam) odblokować pozostałe dziewczyny...co to znaczy? Mam nadzieję, że nie sprawiam Wam problemów tymi ciągłymi pytaniami :P. Dziękuję Jabol X, ale jakoś sama sobie poradziłam z 3 sekwencją. Teraz muszę odblokować inne :D. I znów będę się bawić :D. Pozdrawiam Was i życzę miłego weekendu xD!

  OdpowiedzUsuń
 6. W końcu przekonałam Mariolkę :D. Geeez...czasem mam wrażenie, że ta gra jest dla bardziej ogarniętych ode mnie xD. Jakbyście potrzebowali pomocy w korekcie to możecie na mnie liczyć :). I tu pojawia się pytanie...gdzie na blogu mam pisać o błędach? Trochę głupio mi spamować w jednym miejscu :P.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odblokować pozostałe dziewczyny oznacza, że w ścieżce Ani w Sekwencji 3 niewiele można począć bez posiadania tzw. True Ending'ów innych dziewczyn. Nie chcę wchodzić w fabularne detale, aby nie zepsuć ci zabawy, ale można powiedzieć, że poprzez dojście do tych specjalnych zakończeń bohater "przypomina" sobie pewne szczegóły, które pozwalają mu na postępy w ścieżce siostry. Pozdrawiam i życzę przyjemniej gry.

  OdpowiedzUsuń
 8. Błędy możesz zgłaszać z poziomu gry. Jeśli w danej linijce widzisz błąd wciśnij klawisz "B" lub kliknij na "Zgłoś błąd" w małym podręcznym menu w prawym dolnym rogu ekranu. My już sami się domyślimy o co ci chodzimy, gdyż zgłoszenie to zostanie do nas bezpośrednio wysłane.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepraszam, ale znów mam problem. Stanęłam w martwym punkcie. W Akcie I zostało mi już ost osiągnięcię: daj się zaprosić do domu Agaty. Ale za nic w świecie nie mogę jej spotkać w Sekwencji I ;(. Próbowałam wszystkiego. Błagam o pomoc, bo chcę to ukończyć. Ponadto nie mam zakończeń z Elizabeth...czytałam wcześniejsze posty i komentarze, ale jak jestem z nią w tych górach to nie mam opcji poznania jej znajomych (bo chyba o to chodzi) jak i wpaść w nałóg. Od 2-óch dni się zmagam z tym wszystkim i po prostu już nie mam na to siły. Naprawdę nie mam pomysłu co mogłabym zrobić, by to zmienić :P. Bardzo proszę o pomoc w tych kilku aspektach. Pozdrawiam Saishi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaproszenie do domu Agaty jest powiązane z jednym z zakończeń w pierwszym akcie więc trzeba trochę podłubać. Co Elizabeth to ciężko stwierdzić co to za problem - może po prostu popróbuj różne kombinacje odpowiedzi. Powodzenia w zdobywaniu kolejnych osiągnięć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Argh...próbowałam wszystkiego i nic :P. Koleżankę nawet namówiłam, by mi pomogła, ale odblokowałyśmy nie to co szukałyśmy. Potem nas to znudziło, więc odpuściłyśmy na kilka godzin. Nie wiem czy robicie walkthrough, bo ja bez tego się poddaje ;(. Robiłam wszystko co mi przyszło do głowy...nawet rodzince zrobiłam quiz 1, 2 czy 3 xDD. Miałam nadzieję, że jakoś przez przypadek uda im się podając liczbę na coś trafić, ale szczęście mnie opuściło ;(. A co do Elizy...to mam z nią święta...jeździmy na nartach, pijemy, prawie do czegoś tam dochodzi, ale im nie wychodzi :P...wracają są walentynki i kolacja, później jest bal po nim idą do domu. Zenek odprowadza ją do mieszkania a tam służba się krząta...macocha z tym tłumaczem coś tam gadają...idę do pokoju Elizki...ona tam gada, że mnie kocha i wgl...a Zenuś jest za bardzo dotknięty tym jej kłamstwem i z nią zrywa ;(! Wiem, że jestem upierdliwa i wgl okropna...ale straciłam kilka godzin i jakby to powiedzieć...moja motywacja do tej gry zanikła. A co do Aktu I to mam 3 zakończenia: pomogła mi Klaudia, pomogła Mariola, sam Zenek sobie poradził, a Agata mnie nie lubi (lub jest tak oczarowana Zenkiem, że wstydzi się do niego podejść, albo jest tak zły, że boi się do niego podejść) no po prostu nie wiem :P. Chciałabym poznać True Final Ending. Wiem, jestem okropnym graczem, bo chcę pójść na łatwiznę, ale to mnie przerosło. Już nie będę Wam truć. Dobranoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o Elizabeth to by wejść w jej ścieżkę to dosłownie wszystkie odpowiedzi z nią związane musisz zrobić tak by jak przy niej wypaść. Też miałem tak samo. Okazało się, że kiedy zaproszona została przez siostrę na obiad (nie możemy iść do Klaudii w odwiedziny) było trzeba oczywiście uspokoić siostrę, a następna odpowiedź powinna być raczej jak najbardziej ukierunkowana okazaniem miłości(co oczywiście nie nastąpi) :P. Kolejne odpowiedzi powinno ukierunkowywać się jak najbardziej na Elizabeth (pamiętaj, że ona nie lubi Ani). I nie przerywaj gry bo pomyślisz, że znowu zakończy się tak samo po w pewnym momencie tekst może się zmienić.
   Jeżeli chodzi o Agatę to pojawia się ona na zakończenie Aktu pierwszego uruchamiającego Akt 2 powiązany ściśle z siostrą. Pojawi się ona też na zakończenie pierwszego aktu gdy nie rozwiążesz pewnej sprawy.
   To tylko kilka podpowiedzi resztę i tak trzeba odpowiednio rozegrać, ale jeżeli dobrze się pomyśli to powinno się udać :)

   Usuń
  2. Dziękuję :D! Jesteś boski xD. Codziennie próbowała raz dziennie to przejść, ale mi nie wychodziło...i szczerze powiem nie zawsze te ost odpowiedzi ukierunkowywałam na Elizabeth. po prostu wydawało się to za proste...chciałam pokazać że Zenek ma wątpliwości i nie wiem...będzie przeszukiwał posiadłości i wgl...a tu szok :D. Jeszcze raz dziękuję za pomoc...teraz czas się wziąść za Agatkę w I akcie xD. Nie wiem o jaką sprawę chodzi...bo jedyną sprawę jaką można tam rozwiązać to Rostowicza...ciekawe tylko jak dojść do tego by jej nie rozwiązywał :)...hmm...teraz pokombinuję. Miłego dnia życzę :*.

   Usuń
  3. Spróbuj opowiadać wszystkim dziewczynom o niej (Agata i Mariola) oraz "nieudolnie się schowaj" u mnie to + miłe odnoszenie się do niej poskutkowało :D

   Usuń
 12. Myślę, że być może będziemy myśleć o jakiejś krótkiej solucji do gry wraz z wydaniem patcha, lecz niczego nie mogę obiecać. Możliwe, że po prostu opublikujemy drzewka fabularne i wtedy może to pomoże niektórym graczom. U.S.Z.I.O.K. z założenia miał być o wiele trudniejszy i póki co jest jeszcze "nowością" więc nie chcemy zbyt wiele zdradzać, aby Ci którzy chcą przejść grę o własnych siłach mieli na to szansę. Więcej informacji najprawdopodobniej w newsie na koniec tego tygodnia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Opowieść pijaczki...fajna nazwa projektu i sprytna :D. Już nie pierwszy raz się z tym spotykam, w kryminałach to jest i nawet w 1 części Harry'ego Potter'a xD. Czyżby któryś z Was był fanem ;)? Miłego Wieczoru :*.

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że bardzo możliwe jest, iż ta nazwa nasunęła mi się pod wypływem (podświadomym) Harry'ego Pottera.

  OdpowiedzUsuń
 15. Spoko. Mam pytanie...czytałam we wcześniejszych postach, ale się już pogubiłam. Jestem już na końcówce. Nie mam kilku punktów ze stacji...a wiadomo co się z nią stało...będę mogła do tego wrócić? W podpunktach, gdzie mam Sekwencje ona nie widnieje...:P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po odblokowaniu wszystkich zakończeń otrzymasz możliwość powtórki wszystkich scen nawet tych związanych ze stacja więc ze spokojem będzie można dokończyć resztę osiągnięć.

   Usuń
 16. jest mozliwość pobrania z innych stron niz mega i torenty bo mega mi nie działa a torentuw nie trawie

  OdpowiedzUsuń
 17. jest mozliwość pobrania z innych stron niz mega i torenty bo mega mi nie działa a torentuw nie trawie

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety nie wspieramy z naszej strony innych źródeł - zawsze możesz poprosić kogoś znajomego, aby ściągnął ci instalator i przerzucić go sobie na pendrive'a czy coś takiego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. hmm czy mam jakiś błąd czy coś przeoczyłem to nie wiem ale nie mogę wejść w menu gry i już trzeci raz zaczynam od początku

  OdpowiedzUsuń
 20. Co masz na myśli mówiąc nie możesz wejść? Ukończyłeś już prolog? Jego koniec jest trochę za miejscem gdzie wpisuje się swój pseudonim. Przed dojściem do tego momentu nie ma opcji wejścia do menu, gdyż wynika to z fabuły.

  Zapis gry w prologu następuje jedynie w 2 wybranych miejscach na zasadzie checkpointów i dzieje się to automatycznie. Możliwe, że wybrałeś również jedną z odpowiedzi w pierwszym wyborze, która powoduje w pewnym sensie restart, gry choć w rzeczywistości ma to również fabularny sens.

  Jeżeli bliżej omówisz problem być może będziemy w stanie Ci pomóc.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. już mam :) tak wtedy prologu nie ukończyłem :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam leciutki problemik. Nie mogę w ogóle wejść w bliższe relacje z Mariolą. Mam odblokowaną ścieżkę w drugiej sekwencji, gdzie pomogła mi pozbyć się Rostowicza. Poza kilkoma dodatkowymi odpowiedziami w rozmowie z Mariolą, gdy zamierzam pójść do Klaudii, niczym się nie różni od ścieżki z Klaudią. Możecie podać coś, żeby mnie nakierować? Byłbym wdzięczny. :) Przeszedłem już prawie wszystkie zakończenia 3 bohaterek (zostało mi tylko jedno zakończenie z Elizabeth w II sekwencji), więc praktycznie stoję w miejscu, jeśli chodzi o rozwijanie głównego wątku fabularnego.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czyli rozumiem, że nie dotarłeś do centrum handlowego? Żeby tam dotrzeć po pierwsze musisz sobie pogadać z Mariolą w tym momencie, o którym wspomniałeś, a po drugie musisz następnego dnia pójść kawałek z Agatą a potem ją zostawić i iść do centrum handlowego. Tam z kolei warto zapisać, bo nie wszystkie wybory prowadzą do celu. Trzeba wiedzieć, które tematy poruszać, a które nie. Mam nadzieję, że dobrze odczytałem twoje pytanie.

  OdpowiedzUsuń
 24. A nie chciałem mieć z tą świruską nic wspólnego po tych akcjach w sekwencjach z nią i w ścieżce z Elizabeth. Czyli źle robiłem. Wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 26. Malutkie pytanko, jak Zaprosić Anię na święta oraz spośród dziewczyn wybrać ją w Akcie II, ze wszystkimi daje sobie radę tylko nie z nią, no chyba że chodzi o co innego. :F

  OdpowiedzUsuń
 27. Aby "skusić" Anię na wspólne święta należy mieć odpowiedni poziom sympatii u Ani, pocieszyć ją przed świętami, zaprosić już wcześniej jakąś inną dziewczynę i szlachetnie zrezygnować z jej towarzystwa dla siostry. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mam pytanie. Udało mi się odblokować wszystkie osiągnięcia z ścieżek dziewczyn oraz z akt 1 i 2. Zostały mi do odblokowania dwa zakończenia u Ani, ale tu jest problem. Przechodzę sekwencje 3 Ani i w żadnym momencie nie następuje przeskok. Nie wiem czy to błąd czy po prostu jakoś inaczej należy zainicjować tą sekwencje. Prosił bym o odpowiedz, gdyż kilka dni spędziłem, aby odblokować osiągnięcia i zostały mi tylko te z stacji oraz te, które związane z Anią, które wymagają pozostałych zakończeń ( mam je wszystkie odblokowane)

  OdpowiedzUsuń
 29. Możliwe, że w którymś momencie nie zaskoczyła ci zmienna - mieliśmy już 2 takie przypadki. Mogę pomóc ci rozwiązać problem. Aby to zrobić musisz wysłać mi kopię swojego pliku o nazwie "persistents", który znajdziesz w następujący sposób:
  - włącz Uruchom... z Menu Start i wpisz tam %appdata% i zatwierdź
  - w folderze, który się otworzy znajdź folder RenPy, a w nim katalog save'ów USZIOKA
  - w nim znajdziesz plik "persistents"
  - wyślij go na mojego maila (jabolx@gmail.com) razem z Twoim nickiem w grze
  - gdy znajdę chwilę czasu to "naprawię" go, wyślę z powrotem a ty skopiujesz go zamiast Twojego i powinno działać.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wielkie dzięki za grę. Właśnie doszedłem do głównego endingu. Gra się bardzo fajnie, ale jest parę niedoróbek w historiach,
  m.in. gdy Zenon dzwoni po karetkę, to po podaniu informacji miejsca pobytu i symptomów odkłada słuchawkę, chociaż nie powinien tego robić, gdyż dyspozytor musi mu powiedzieć, kiedy powinien się rozłączyć.
  Pojawia się też taki problem, że filmiku nie da się przeskoczyć, a już wyjaśniam po co mi to. W VN gram na komórce przez Splashtopa. Jest tam możliwość symulacji kółka, jednak jest bardzo małą różnica między jednym a drugim stopniem przesunięcia, przez co wiele kwestii się przewija. Gdy po endingu jestem w tym miejscu i pojawiają się kwestie do wyboru, to zasłoniło mi tekst, przez co chciałem cofnąć i pozbyć się tego, ale cofnęło mi do momentu rozpoczęcia filmu i znowu usiałem czekać kilka minut.
  Jak dla mnie 8/10 za brak końca i potraktowaniu po macoszemu niektórych ścieżek (było od razu widać, że to się źle skończy).
  Rozśmieszyło mnie to, że dotarłem do kanonicznego zakończenia Marioli za pierwszym podejściem. xD Gdybym słuchał rozumu, to bym inaczej skończył (jeszcze gorzej). :P

  OdpowiedzUsuń
 31. Mam problem z zdobyciem osiągnięcia z opisem "Miłość to nie wszystko" w ścieżce Klaudii. Trudziłem się z jego zdobyciem przez całkiem długi czas. Ostatecznie się poddałem i postanowiłem zwrócić się o pomoc do was. Mógłbym prosić o jakiekolwiek wskazówki dotyczące tego osiągnięcia?

  OdpowiedzUsuń
 32. Zastanawiałem się trochę nad tym, ale szczerze mówiąc nie potrafię już sobie przypomnieć jakie to było zakończenie. Z reguły wszystkie zakończenia Klaudii nie są zbyt skomplikowane więc trzeba trochę pokombinować uwzględniając podpowiedź w osiągnięciu i powinno jakoś udać się dojść do celu śledząc fabułę. Pozdrawiam i życzę powodzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 34. wracając do powyższego problemu : Próbowałem każdej kombinacji wyborów lecz i tak nie otrzymałem innych rezultatów. Wygląda to tak jak gdyby to zakończenie nie istniało. Nie wiem w czym może być problem.

  OdpowiedzUsuń
 35. Być może problem wynika z tego, że szukasz go w złym akcie lub coś w tym stylu. W spaczowanej wersji gry po kliknięciu na osiągnięcie przy każdym zakończeniu jest sugestia w którym jest akcie i krótki opis pomagający w jego zdobyciu więc mam nadzieję, że to coś pomoże. Pozdrawiam i powodzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie mogę przejść jednego z zakończeń w pierwszym akcie, a mianowicie gdy mam zadzwonić do ojca i zdecydować się na zemstę. Próbowałem już kilka razy - raz myślałem, że mi się udało (zadzwoniłem, kazał mi sam o siebie zadbać - potem wybrałem pobicie go kastetami), to jakiś bug czy muszę to przejść jeszcze inaczej?

  OdpowiedzUsuń
 37. Raczej nie jest to błąd, gdyż wiele osób odblokowało to osiągnięcie. Być może nie zrobiłeś wszystkiego poprawnie aby odblokować to osiągnięcie. Życzę powodzenia w dalszych próbach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tego prawdziwego zakończenia nie będzie dane mi poznać. W pozostałych zakończeniach się wymęczyłem, ale jeszcze nie tak jak tym. Przy ogromie wyborów straciłem motywację - poddaję się :c

   Usuń
  2. No cóż - USZIOK z założenia nie jest prostą grą, a przynajmniej nie tak prostą jak multum serwowanych nam przez największe koncerny. Może jeszcze kiedyś uda Ci się zdobyć wszystkie zakończenia - kto wie. Pozdrawiam. :)

   Usuń
 38. od 3 dni próbuję przejść do 3 sekcji u Elizy, nie mam już pomysłów, naprowadzi mnie ktoś na właściwą drogę? za każdym razem Zenek jest dotknięty jej kłamstwem i podpisuje testament i zrywa z Eliską :( proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *odblokowałem większość zakończeń reszty dziewczyn oczywiście bez Ani bo ją to dopiero na końcu

   Usuń
  2. Też miałem ten problem. Wątek Elizy posiada wiele takich błędów. W drugim rozdziale pomogło mi przeinstalowanie gry- polecam zrobić to samo. Podobny problem mam właśnie w trzecim rozdziale, dlatego przestałem grać juz jakis czas temu. Możliwe, że reinstall znowu by pomógł, ale straciłem ochote na gre po tylu godzinach męczarni z nią ^^
   Spróbuje jeszcze raz zainstalować gre i napisze czy pomogło.

   Usuń
  3. To co określasz jako "błędy" nie ma nic wspólnego z przeinstalowaniem gry. Gra jest specjalnie tak skonstruowana, że do niektórych zakończeń prowadzi czasami tylko jedna możliwa kombinacja odpowiedzi - wystarczy być cierpliwym i próbować wczuć się w postać, którą chcemy "omotać" i odpowiadać na pytania zgodnie z jej sposobem postrzegania świata. Pozdrawiam. :)

   Usuń
  4. Może wyjaśnie, żebyś nie miał wątpliwosci. Problem nie musiał koniecznie leżeć po stronie samej gry, może jakis plik zostal usuniety, ale na pewno było to niezależne od podjętych decyzji, ponieważ te same decyzje podejmowałem mając wersje 1.0 i poźniej 1.1, a efekt był dwojaki. (zanim zainstalowałem 1.1 to spedziłem dobre 6h na wątku, który mogł mi zajac conajwyżej 30min.) Nawet poprosiłem wtedy (wtedy, czyli zanim zainstalowałem 1.1) o pomoc 2 znajomych, ktorzy juz przeszli gre i ich wskazówki były takie same, jak decyzje, które juz samodzielnie podejmowałem.
   Pozdrawiam i życze powodzenia przy kolejnych projektach ^^

   Usuń
  5. To ciekawe - a więc problem pojawiał się w wersji 1.0, ale nie było go już w 1.1? Dziwi mnie to trochę, gdyż kilka osób ukończyło wszystko zanim wydaliśmy wersję 1.1. Myślę, że być może powodem tak dziwnego zachowania jest jakiś problem ze zmiennymi. Zauważyliśmy już, że Renpy ma dziwną manierę czasami ustawiania zmiennej zgodnie z kodem, a czasami nie - pojawiało się to przy niektórych zakończeniach, gdzie gracze posiadali dane osiągnięcia, ale nie mieli odpowiedniej zmiennej, aby móc odblokować ostateczne zakończenia. W każdym razie może to być problem nie do rozwiązania, gdyż jest zależny od silnika na który nie mamy wpływu. Skoro jednak wersja 1.1 nie ma takiego problemu to myślę, że wszystko jest w porządku. Pozdrawiam. :)

   Usuń
 39. Trzeba mieć dość dużo punktów sympatii Elizy jeśli mnie pamięć nie myli - próbuj więc zdobywać punkty na przestrzeni drugiego aktu gdzie tylko się da i nie tracić żadnych przy okazji. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Potrzebuje pomocy z zakończeniem Agaty jestem w jej 3 akcie i jedyne zakonczenia jakie dostaje to te ,że zwyzywala mnie od zboków albo ,że zabiłem je obie. Pomocy bo zaraz banie mi to urwie D:!

  OdpowiedzUsuń
 41. Wydaje mi się, że odpowiedziałem już w tej kwestii na Facebook'u więc tutaj nie będę powielał tych informacji. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Nie mam pojęcia jak doprowadzić do 3 aktu z zakończeniem Elizabeth. Staram się wybierać najlepsze opcje wobec niej ale na końcu i tak wychodzi, że podpisuje ten świstek i ją zostawiam. :/

  OdpowiedzUsuń
 43. Nie ma na to jednej dobrej rady - trzeba próbować zadowolić Elizę kiedy się da w trakcie 2 aktu oraz przemyśleć niektóre decyzje, a w szczególności to jakie odbicie mają one na jej charakterze. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam, grałem w grę kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt godzin i to chciałbym się podzielić moją opinią na jej temat (mam 1010pkt na 1350)
  W grę gra się strasznie przyjemnie to fakt. Zakończenia są często bardzo niespodziewane, zaskakujące, wzruszające lub nawet trochę śmieszne. Gra mi się absulutnie podoba oraz doceniam waszą trudną (darmową) pracę nad tym tytułem jednak mam kilka zastrzerzeń:
  -Prolog - dla kogoś nie chcącego bardzo grać w tą grę trochę odstraszający. Jakieś ponad 30 minut czytania bez możliwości zapisu albo pominięcia. Sam nie wytrzymałem do samego końca bo prolog był dość nudny i pod koniec zacząłem przewijać w celu zobaczenia czy dostanę się do głównego menu. Nigdy w życiu nie cieszyłem się tak bardzo z widoku menu gry.
  -Opcje: screenshot, ukryj tekst, pełny ekran,zgłoś błąd. Nie ma nigdzie napisane (z tego co widziałem) jakim klawiszom są przyporządkowane i że w ogóle istnieją. Co do tego ostatniego - zgłaszanie błedów jest niedopracowane (wiem że ktoś pisał że nie zdążyliście) po prostu tak na przyszłość żybyście o tym pamiętali. Przez to że szukałem jakiejś funkcji na klawiaturze chyba z 3 razy
  -Drobne problemy techniczne z grą - bardzo małe, mogą być winą mojego komputera przy włączeniu trybu pełnoekranowego gra przez jakieś 2 sekundy mróga, przy opcji przewijania tnie się (Windows 7).
  -Przewijanie,opcja bardzo przydatna ale w przypadku gdzie przewijając dialogi trwają jakieś 2 minuty opcja skocz do następnego wyboru wydaje się ciekawa (tylko taki pomysł)
  -Jakieś pojedyńcze literówki, cóż zdarza się przy takiej ilości tekstu.
  -Dziwną opcją wydaje mi się, że żeby odblokować niektóre zakończenia trzeba przejść jakieś z następnych. Po prostu wydaje mi się to dziwne.
  -Niektóry osiągnięcia (w akcie I) mi się nie odblokowały pomimo że wydaje mi się że je zrobiłem np. dokończ wszystkie 3 projekty z pomocą Marioli. Może to błąd gry, a może ja po prostu robię coś źle :)
  -Nagość, seks itp. (Jest to moja opinia o tym i w pełni możecie się nie zgadzać). Miło by było gdyby trochę jej było :) .Gry wydaje się wtedy zdecydowanie bardziej nagradzająca cię za twoje starania, czujesz większą satysfakcję z gry, że udało ci się odblokować jakieś zakończenie Trochę się na tym zawiodłem po moich wspomnieniach z NEMO (v1) były tam też dłóższę opisy tych zdarzeń. Z drógiej strony całkowicie was rozumiem - w NEMO było to zaledwie kilka scen, a tu jest ich całkiem sporo oraz zakładam że gra nie jest tylko i wyłącznie dla odbiorców płci męskiej i dziewczyny mogą się czuć trochę dziwnie oglądając to. W każdym razie dla mnie było by miło gdyby te sceny były - ale jeszcze raz powtarzam to moja opinia na ten temat.

  Dobra po takiej ilości negatywnych rzeczy czas na kilka pozytywnych:
  -Tak jak ktoś wspominł - nazwy osiągnięć są naprawdę zabawnę, interesujące, cały ich system jest dobrze zrobiony
  -Ranking - ciekawa opcja mobilizująca by odkryć jak najwięcej zakończeń

  Tak jak już wspominałem gra mi się strasznie podobała pomimo całej krytyki którą napisałem.

  PS: Przepraszam za przeogromną ściane tekstu :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie scenek ero.
   W NEMO była ordynarna pornografia, nie zaś erotyka, więc to trochę inna kategoria. Czy takie sceny nagradzają gracza? Biorąc pod uwagę, że cała ludzka cywilizacja kręci się wokół seksu to tak, masz rację. Nie zaprzeczam, były plany zaimplementowania takich "przerywników" w USZIOKu, ale z czasem uznałem, że nie warto. Po pierwsze brak czasu (w NEMO tworzenie ero zajęło około 40% prac), po drugie jesteśmy już dorośli (w pewnym sensie) i pisanie takich rzeczy już nas nie rajcuje. Każdy z autorów podszedł do tego w trochę inny sposób, dlatego w ścieżce Agaty i Marioli mamy lekkie nawiązania, ale to wszystko. Z resztą malowanie ero jest bardzo trudne. Żeby nie było, rozumiemy, że popyt istnieje, ale chcieliśmy stworzyć produkt nietuzinkowy, który zdołałby ująć serca czytelników bez korzystania z takich metod.

   Usuń
  2. Dziękuję za rozbudowane odpowiedzi :) W sumie mogę po przemyśleniu tego powiedzieć, że te scenki mogłyby trochę zepsuć grę która wyszła wam świetna. Przez to jest ona bardziej poważna, problemy w niej przedstawione ważniejsze niż pornografia.
   PS:Gdybyście kiedyś coś jeszcze tworzyli to z chęcią mogę wyłapywać literówki i ewentualne błędy by was trochę wspomóc.

   Usuń
 45. Czy ukaże się wersja na systemy operacyjne inne niż windows?

  OdpowiedzUsuń
 46. Dziękujemy za tą jakże rozbudowaną opinię - cieszymy się, że chociaż część elementów spełniła Twoja oczekiwania. Co do niektórych wymienionych problemów - jak sam wspomniałeś niektóre z nich są subiektywnym spojrzeniem na grę, a inne wynikają z faktu powstawania gry jako formy hobby co wiąże się z nieuchronnymi błędami w nielicznych miejscach, których sam mogłeś uświadczyć. Najistotniejsze dla nas było, aby gra było możliwa do przejścia od początku do końca niekoniecznie na jeden sposób i posiadała specyficzny klimat, które miało N.E.M.O. z utemperowaniem zapędów hentai'owych do minimum.

  Co do wersji na inne systemu operacyjne - nie mamy tego w planach w najbliższym czasie. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Można wiedzieć co jest powodem braku wsparcia innych systemów?
  Ściągnąłem wersję dla Windows za pomocą renpy zbudowałem wersję dla Linuxa i nie zauważyłem żadnych problemów.

  OdpowiedzUsuń
 48. Powodem braku wsparcia jest to, że w razie problemów na innych systemach operacyjnych nie mamy odpowiednich zasobów czasowych ani sprzętowych, aby szukać powodów ewentualnych anomalii pojawiających się w grze. Dlatego jedyna oficjalna wersja to ta na platformę Windows. Jak już wspomnieliśmy w którymś z postów - fani mogą skonwertować sobie grę na inne systemy operacyjne jeśli mają odrobinę silnej woli i chęci, ale nie odpowiadamy za żadne problemy z tego wynikające. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Mam pytanko, odblokowałem wszystkie zakończenia kanoniczne z wyjątkiem Ani i Elizy i o tą drugą mi chodzi w 3 sekwencji nie ważne jakie wybory podejmuje zawsze się kończą zabiciem wszystkich przez Agatę.
  Prosiłbym o jakąś podpowiedź bo męczę się już z tym 3 dzień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli się nie mylę, to akurat to zakończenie jest zależne tylko od jednej odpowiedzi - popróbuj, a na pewno się uda. Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Mam dokładnie ten sam problem. Nawet gdy mnie Eliza pyta czy Agate też brac( a ja odp. NIE) i tak kończy się masakrą przez nią. POMOCY BO JUŻ SIŁY DO NIEJ NIE MAM ;P

   Usuń
  3. Jak już wspomniałem - jeśli się nie mylę, tylko jedna odpowiedź wpływa na to czy Agata zorganizuje masakrę czy nie więc nie powinno być zbyt trudne jej ominięcie. Pozdrawiam. :)

   Usuń
  4. Dzięki, no cóż...Próbujemy dalej ;__;

   Usuń
  5. Ja właśnie mam problem z tym zakończeniem. Nie wiem jak doprowadzić do tej masakry

   Usuń
  6. A korzystałeś z opisu przejścia USZIOKa? Tam powinno być wszystko w miarę dobrze opisane.

   Usuń
 50. Grając w n.e.m.o a nastepnei w u.s.z.i.o.ka jestem zadowolony z waszej pracy jednak prosil bym o pomoc w przejsciu kanonicznego zakonczenia gdyz mecze sie nad tym od 2 miesiecy.

  OdpowiedzUsuń
 51. Z czym dokładnie masz problem - odblokowałeś już wszystkie inne zakończenia poza dwoma w sekcji Ani?
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Została mi tylko 2 sekwencja z eliza, i tu mam problem czytałem poprzednie komentarze i miałem zdobyć jak najwiecej sympatii u elizy m wszystkie przejscia zaznaczałem by dogodzić elizie lecz tu klops albo czuje się urażony zenon albo się konczy wczesniej ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpowiem: Eliza jak wspominała lubi się bawić i pewnie tez głupie wybryki. Pozdrawiam :D

   Usuń
 53. Eliza wydaje się jedną z trudniejszych dziewczyn do odblokowania śledząc po komentarzach, lecz tak na prawdę wystarczy trochę poznać jej charakter i zrozumieć jak myśli a wszystko powinno stać się o wiele prostsze. Pozdrawiam i powodzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tylko jedno pytanko co do Elizy. Czy muszą być odblokowane jakieś inne zakończenia lub gra zaczęta od odpowiedniej sekwencji startowej?? Pozdrawiam

   Usuń
  2. Już nieaktualne. Siedziałem całą noc aby to rozwikłać, przeczytałem ściany tekstu aż w końcu udało się 3 sekwencja Elizy nastała o godzinie 12:20 26-06-2014 Czas ukończyć grę. Pozdro :D

   Usuń
  3. Utknąłem na ostatnim zakończeniu. Wszystkie dziewczyny oprócz Elizy mam zakończone. (w ścieżce Ani zostały mi 2 zakończenia).U Elizy mam do odblokowania zakończenie w sekwencji 3, to w którym mam być za bardzo nadgorliwy. Nie mam pomysłu a próbowałem od wczoraj zrobić to zakończenie na chybił trafił ale nic to nie dało. Proszę o jakąś wskazówkę.

   Usuń
  4. Kurde, ciężko mi coś powiedzieć. Postaraj się jej bezgranicznie ufać, przylizuj się, rzucaj komplementy. Olewaj wszystkie inne bohaterki. Wyobraź sobie, że zbierasz jej punkty i celujesz w najwyższą ilość.

   Usuń
 54. Z reguły nie dajemy żadnych konkretnych wskazówek. Radziłbym jedynie sugerować się tym co mówi osiągnięcie w podpowiedzi oraz jakimiś starymi komentarzami na naszym blogu (myślę, że omawialiśmy już kiedyś temat tego osiągnięcia). Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Witam, mam problem przy próbie uruchomienia gry wywala mi ten błąd:http://screenshooter.net/100080517/jwhvhiw mam ten sam problem podczas uruchamiania NEMO/Prototype, posiadam windows 8.

  OdpowiedzUsuń
 56. To wygląda mi na źle zainstalowaną grę lub jakiś zmiany w folderach po jej zainstalowaniu. Najprościej będzie jeśli ręcznie znajdziesz folder w którym zainstalowałeś grę i poszukasz .exe gry i utworzysz sobie do niego skrót na pulpit. Widocznie domyślnie stworzony skrót przez instalator u Ciebie nie działa. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 57. Mam problem. Odblokowałem prawie wszystkie zakończenia, ale zostało mi jeszcze to z Klaudią w II sekwencji, gdzie ostatecznie Zenek ma zrozumiec, że ona nie jest dla niego. Mógłby mi ktoś dac jakąś wskazówkę, bo próbowałem chyba już wszystkiego i mi nie wychodzi ;( XD POMOCY LUDZIE ;__;

  OdpowiedzUsuń
 58. Ja z kolei próbuję zakończyć ścieżkę Ani, jednak za każdym razem kończy się to tym samym (porwaniem, bad endem). Próbowałem podejść do tego z każdej niemal strony, ale skończyły mi się już pomysły. Mógłby mi ktoś pomóc ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zakończenia reszty dziewczyn ukończyłeś?

   Usuń
  2. Tak, odblokowałem do 3 aktu resztę dziewczyn.

   Usuń
 59. Okej, ścieżkę Ani zostawiłem na sam koniec i problem sam się rozwiązał.
  Teraz pytanie z innej beczki. Jestem po 4 akcie i pojawia się teraz pytanie. Czy po zdobyciu wszystkich achievementów odblokowuje się jakaś ukryta zawartość? Jeśli tak, czy trzeba odblokować wszystkie z zakładki "historia", czy wystarczą te z "zakończeń"?

  A teraz parę słów dla potomnych :)
  Szczerze podchodziłem do tej gry z wielkim dystansem i niepewnością. VN stworzona przez Polaków ? Pff... takie gry to raczej z Japonii... No nic, z braku lepszych zajęć postanowiłem ją zainstalować, a nuż będzie się z czegoś pośmiać? Pierwsze uruchomienie i zdziwienie. Zwykle po odpaleniu gry oczekuje się prostego logo firmy, menu z opcjami, nową grą itp. Tutaj od samego początku gracz zostaje wprowadzony do świata gry. Zabieg jak najbardziej na plus.
  Cała otoczka fabularna trzyma się kupy i sprawia, że chce się kontynuować rozgrywkę. Pomagają w tym także dialogi, w których nie ma zbędnego patosu, a postacie są naturalne, można ich polubić.
  Odnośnie strony audiowizualnej. Muzyka może być kwestią gustu, mi się jednak podobała, pasowała do sytuacji a to jest chyba najważniejsze. Do teł również nie mam większych zastrzeżeń, miła odskocznia od cukierkowych scenerii jakie serwują nam panowie z Japonii. Co do wyglądu postaci, cóż można by było poprawić co nieco, jednak mi to za bardzo nie przeszkadzało, ważne, że wiedziałem z kim rozmawiam ;)
  Zakończenie pozostawia pewien niedosyt, jednak wydaje mi się, że był to zabieg celowy. Z takim nawałem informacji gracz może sobie sam zinterpretować niedopowiedziane kwestie.
  Mi z tego miejsca pozostaje bardzo podziękować za możliwość zagrania w U.S.Z.I.O.K'a. Miejmy tylko nadzieję, że będziemy mieli jeszcze możliwość wcielenia się w Zenona, lub kogokolwiek innego :)
  Tak trzymać Panowie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa. Chcielismy zrobić coś poważnego w granicach naszych możliwości. Cieszymy się, że się nam udało.

   Z tego co rozumiem byłeś świadkiem napisów końcowych. Jeśli tak, to masz do odblokowania jeszcze ostateczne zakończenie, które dotyczy stricte Ani. Wystarczy odblokować wszystkie pozostałe zakończenia i u Ani po ponownym przejściu czeka cię niespodzianka. Powodzenia.

   Usuń
 60. Byłem trochę zajęty ostatnio - a więc kilka odpowiedzi naraz.

  Jak już nieraz wspomniałem nie dajemy niestety konkretnych wskazówek co do zakończeń chyba, że w wyjątkowych sytuacjach. Radzę popróbować aż do skutku i lepiej zrozumieć sens poszukiwanego osiągnięcia oraz emocji związanej z nim bohaterki.

  Co do ścieżki Ani - możliwość odblokowania jej poszczególnych części zależy od tzw. True Endingów innych dziewczyn i jest to uzasadnione fabularnie w samej grze.

  W akcie 4 pojawia się sugestia (choć zdaje się nie wszyscy ją zauważają), że należy odblokować wszystkie zakończenia (oprócz dwóch u Ani), aby właśnie odblokować te dwa brakujące zakończenia, które pozwolą zgłębić wam historię jeszcze bardziej.

  Dziękujemy za opinię na temat naszej gry i zachęcamy do gry w nasze kolejne produkcje.

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Mam problem z zakończeniem w 2 sekwencji (konsekwencje zignorowania Rostowicza), a w solucji nie ma tego zakończenia. Mam już każde zakończenie, oprócz 2 zakończeń u Ani, do których potrzebuje tego zakończenia. Proszem o jakąś pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Szczerze mówiąc nie pamiętam już do końca o które zakończenie chodzi, ale jedyne jakie przychodzi mi do głowy to karne zakończeni na początku drugiego aktu? To zakończenie można uzyskać będąc zupełnie nieporadnym w Akcie I co odblokowuje dodatkową opcję w menu Aktu II - to tzw. "Karny kutas". Ale ręki sobie nie dam uciąć, że to to co masz na myśli.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
  2. Nie ma tego zakończenia, więc raczej to to zakończenie tylko, że w pierwszym akcie odblokowałem wszystkie zakończenia i osiągnięcia, może jeszcze coś popróbuję, dzięki za szybką odpowiedź. :)

   Usuń
  3. W takim razie ja dorzucę coś jeszcze od siebie. Jeśli brakuje ci to zakończenie, o którym wspomina Jabol, w akcie 2 powinno ci brakować jeden stan początkowy. Aby do niego dość, musisz w akcie pierwszym dążyć do zignorowania Rostowicza, ale nie możesz być zbyt miękki, bo inaczej Zenon popełnia samobójstwo. Pokombinuj coś w tym kierunku.

   Usuń
 62. Tak miałem to zakończenie, gdzie Zenek ignoruje Rostowicza i po pewnym czasie rezygnują z prześladowania go, jednak mi się nie odblokowała to ścieżka w II akcie. Teraz, jak postąpiłem tak samo, to odblokowała mi się ta ścieżka, nie wiem dlaczego wcześniej się nie odblokowała. Dzięki za pomoc i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 63. Odblokowałem wszystkie zakończenia, oprócz dwóch zakończeń u Ani i nie wiem dlaczego, ale nie mogę dalej odblokować tych zakończeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Możliwe, że pojawił się u Ciebie błąd z "zaliczeniem" jakiegoś zakończenia z punktu widzenia zmiennych. Na tę okazję mamy HOTFIX-a nr 1, który znajdziesz właśnie na tej stronie na której piszemy te oto komentarze - link jest po filmikami promocyjnymi USZIOK-a. Proponuję zainstalować owego HOTFIX-a i spróbować dotrzeć do tego miejsca ponownie.

   Pozdawiam. :)

   Usuń
 64. Mam problem z 3 sekwencją kiedy próbuje odblokować jakiekolwiek zakończenie wyświetla się błąd i gra się wyłącza. Próbowałem instalować hotfixy ale nic nie pomagało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Ten problem powinien być rozwiązany przez HOTFIX nr 2 - czyli poprawkę do połączenia z bazą danych. Jeżeli jego poprawna instalacja nadal nie pomoże możesz zgłosić się do mnie np. na GG i wtedy zdalnie sprawdzę co i jak na Twoim komputerze. Informacje kontaktowe do mnie można znaleźć w zakładce O Nas.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 65. Witam ;3
  W linku poniżej znajdziecie mój dłuższy komentarz na temat U.S.Z.I.O.Ka od osoby, która wiele lat już siedzi w temacie Visual Novels. Nie jestem hejterką ani jakąś wielką znawczynią tematu... Wiem jednak, że trochę krytyki i spojrzenie kogoś z zewnątrz może czasem uświadomić pewne sprawy, na które normalnie nie zwróciłoby się uwagi.

  http://arcypanda.blogspot.com/2015/03/usziok-sow-kilka.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Przeczytałem recenzję i zgadzam się z niektórymi zarzutami oraz wskazanymi zaletami. Są oczywiście i rozbieżności pomiędzy niektórymi punktami, ale nie ma sensu się w to zagłębiać. W każdym razie cieszę się, że wyraziłaś swoją opinię i zapraszamy do gry w nasze kolejne produkcje. ;) A co do wspomnianego nieśmiało piwa na końcu recenzji to ja niestety jestem człowiekiem trwającym od wieków w abstynencji, ale zapraszam do Katowic i w okolice na napoje innych rodzajów!

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
  2. Witam, też postanowiłem napisać coś od siebie, gdyż trochę inaczej spoglądam na twoją opinię od kolegi, a z racji, że spędziłem nad grą znacznie więcej czasu, ustosunkuję się bardziej dogłębnie.

   Od razu chciałem zauważyć, że ciężko nazwać twój wywód hejtem, gdyż jest dość rzeczowy i słuszny w wielu aspektach. To zwyczajnie twoja prywatna opinia i w pełni ją szanuję.

   Błędy były, są i będą. Tekstu jest zwyczajnie zbyt dużo, żeby wszystko wyłapać, gdyż człowiek nie jest fizycznie w stanie się skupić tak długo, by wszystko zauważyć. Korektę należy przeprowadzić jeszcze fazie produkcji, gdy tekst jest w wordzie, wtedy można go łatwo komuś podesłać. W NONEZie ta metoda została uskuteczniona i zobaczymy, jak to wyjdzie, gdy już wypuścimy gotowy produkt. Niemniej w tym punkcie pełna zgoda.

   Język dzieci można było „uprościć”, ale jakoś uszło to naszej uwadze. Zresztą nie przebywam z dziećmi, więc za bardzo nie wiem, jak mówią, ale nie zapominaj, że wcale nie były takie młode, jakby się mogło wydawać. Zresztą to tylko tekst, gdybyś musieli pisać pod dubbing, sprawa wyglądałaby zgoła inaczej. Ja natomiast uważam, że pozostałe postacie mogłyby mówić bardziej inteligentnie. Nie jestem w pełni zadowolony ze wszystkiego. Ale co by nie mówić, gdybyśmy otrzymali głosy od korektorów, że coś nie tak, pewnie wprowadzilibyśmy poprawki. Punkt dla ciebie.

   Z głównym bohaterem jest ten problem, że nie potrafiłem go polubić i ciężko było się w niego wczuć. Stąd mogły wynikać trudności w opisie jego emocji. Niemniej uważam, że w akcie pierwszym tego problemu być nie powinno, bo pisałem go dość zmotywowany i pełen wigoru. Aż nazbyt się rozpisałem momentami, stąd ta kupa tekstu, o której wspominasz. Czemu potem było gorzej, napiszę w kolejnym akapicie. A co do Klaudii. Akcja miała się dziać tylko zimą, więc przeskoki czasu z tego właśnie wynikały. Czy scena seksu z dziewczyną chorą na AIDS byłaby jakiś emocjonalnym tajfunem? Szczerze wątpię. Prędzej to, co miało miejsce przed zbliżeniem, czyli przełamywanie oporów. Lecz sam akt nie różniłby się w opisie szczególnie od aktu z dziewczyną zdrową. Wiadomo, byłby to fanserwis dla czytelnika, ale nic oprócz tego. Niemniej można to było zrobić bardziej subtelnie.

   Z czego wynikało przyspieszanie akcji w miarę zagłębiania się w akty? Z braku czasu. 280 000 linijek to kupa tekstu, a mimo tego musieliśmy dość sporo wyrzucić i spłycić. Premiera pewnie przesunęłaby się o dobre kilka miesięcy, bo większość pisania spadałby na mnie, gdyż Jabol pisał z musu, nie zaś z pasji. Nie winię go za to, bo każdy z nas ma inną specjalizację. Była to czysto pragmatyczna decyzja. Albo kończymy projekt w jakimś ludzkim terminie, albo ryzykujemy ukończenie go nie wiadomo kiedy. Jest nas tylko dwóch, więc musimy podejmować trudne decyzje.

   Usuń
  3. A co do seksu ogólnie. Wiem, że ludzi takie coś rajcuje, ale to była świadoma decyzja. Zresztą jakieś zbliżenia tam występują (bez obrazków rzecz jasna). Jakoś mi one nie pasowały w ogólnej wizji. Może dlatego, że chciałem stworzyć coś kompletnie innego od japońskich VN. Kto wie. A może miałem przesyt po NEMO? Może nie wiesz, ale to ja musiałem pisać ścieżkę nr 2 z pamiętnym okiem demona. Może i coś z erotyką stworzę, ale wtedy skupię się głównie na niej. Jeśli coś takiego chcesz przeczytać, to musisz się uzbroić w cierpliwość, heh.

   Z wyborami masz rację. Chcieliśmy stworzyć system, gdzie nasz bohater jest simem, który podejmuje ważne decyzje samodzielnie, na podstawie jak go ukształtowaliśmy. Oczywiście, nie zawsze to działało poprawnie, ale nie można nam zarzucić, że nie próbowaliśmy. Wystarczy się tylko do tego przyzwyczaić i jest znośnie. Byliśmy świadomi, że ten zabieg nie każdemu się spodoba.

   Muzyka to była wielka niewiadoma, gdyż podjąłem duże ryzyko, wybierając utwory elektroniczne. Chciałem zwyczajnie zrobić coś, co spodobałoby się mnie i nie myśleć o całej reszcie ludzi. Myślałem, że takich opinii jak twoja będzie znacznie więcej. Jestem świadom problemów muzyki i pewnie w kolejnym VN (jeśli takowy powstanie) spoza trylogii NEMO, tego problemu już nie będzie.

   Pozytywów nie skomentuję. A z rzeczy , których nie wymieniłaś, to moim zdaniem design postaci nie jest za dobry i sama kreska. To należałoby poprawić.

   I wiesz, krytyka osoby z zewnątrz niewiele by dała, gdy gra jest już ukończona. W fazie konceptu należałoby pewne rzeczy skonsultować, ale to plany na przyszłość, bo mleko o etykiecie „USZIOK” już się rozlało.

   Pewnie zabrzmię teraz jak nadęty bufon, ale moim zdaniem na dzień dzisiejszy USZIOK jest najlepszym polskim VN. Trudne Sprawy to produkt, który miał jedynie dobrą historię. Z bólem serca muszę oświadczyć, że nie potrafiłbym napisać czegoś takiego. Marny ze mnie komediant. Tej produkcji najbliżej właśnie do NEMO, które możliwe, że zainspirowało twórców do jej stworzenia. My zrobiliśmy coś pojebanego, oni pociągnęli to na wyższy poziom, a historia na dodatek była spójna w przeciwieństwie do naszej. Szkoda, że nie przeskoczyli bariery artystycznej. Ja się poświęciłem i „jakoś” to wyglądało. Czy NONEZ coś zmieni? Chyba nie, bo ten VN znacznie odejdzie od standardów, jakie znasz i lubisz. Będzie to coś innego i mam nadzieję, że z tego powodu ciekawego.

   Dzięki za szczerą opinię. Zawsze możemy cię zaprzęgnąć do jakichś betatestów, jeśli będziesz miała ochotę. A co do piwa. Gdybyśmy mieli się spotkać np. w Katowicach, to musiałbym jechać samochodem, więc picie odpada. A i tak nie przepadam za koncernowymi sikaczami.

   Usuń
 66. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Jedno szybkie pytanie, które mam nadzieje rozwiąże Twój (chyba nieistniejący) problem. :) Otóż - czy ukończyłeś już prolog na stacji? Gra jest tak skonstruowana, że nie ma w niej dostępu do menu czy możliwości zapisu aż nie ukończy się tej części. Jedynie w 2 miejscach są "checkpointy", które same zapamiętują Twój postęp. Daj znać, czy to rozwiązało Twój "problem".

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 67. Panowie twórcy, wiem że w przypadku N.E.M.O. używaliście utworów chronionych prawami autorskimi, ale jak w przypadku U.S.Z.I.O.K? Do czego zmierzam.... Chciałbym, aby USZIOK znalazł się na platformie Steam. Jest tam teraz wysyp visual novelek (również tych z nagością, a także płatnych) i jak na nie wszystkie patrze to nasuwa mi się jedna myśl "Cholera, tutaj brakuje tylko USZIOKa od dreamweavers". Nie wiem jakie wymagania musicie spełnić wy jako twórcy, a także jakie wymagania musi spełniać gra, ale może warto spróbować zgłosić USZIOKA do tzw. Steam Greenlight : http://steamcommunity.com/greenlight Grałem w kilka darmowych visual novelek i żadna nie dorównuje Steam'owi. Chyba jedyną przeszkodą jest to, że USZIOK nie jest po angielsku, więc chyba by go nie zaakceptowali? Nie wiem, bo się nie znam na tym, ale proszę abyście o tym pomyśleli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z utworami w USZIOKu było tak, że w przypadku użycia niekomercyjnego nie łamiemy prawa albo działały na jego granicy, jednak sprzedaż kompletnie odpada. Musielibyśmy przebudować całą grę łącznie z tłami oraz innymi grafikami. Nie mamy zbytnio czasu na tego typu zabawy. Nawet zgłosiło się do nas kilku ludzi, by przetłumaczyć na angielski NEMO i USZIOKa, ale dość szybko spadła ich motywacja.

   Powiem tak, chciałbym mieć na steamie swoja grę VN, ale takowa musiałaby być zaplanowana i wykonana z tą myślą od początku do końca. To oczywiście wydłużyłoby produkcję i skomplikowało niektóre procesy, w końcu nie moglibyśmy brać pierwszych lepszych grafik, a jedynie darmowe, albo samemu je wykonać. To plany na przyszłość, bo odnowienie starych gier nie wchodzi w rachubę, a kolejne wpierw musimy przemyśleć. Tym bardziej, że teraz planujemy coś kompletnie innego.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 68. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Nie wiem co masz na myśli poprzez zakończenia w prologu. Gra pozwala na ponowne rozegranie prologu po odblokowaniu wszystkich zakończeń. Więc jeśli dobrze rozumiem to potrzeba Ci jeszcze dwóch zakończeń Ani aby otrzymać możliwość zdobycia brakujących osiągnięć w prologu. Jeżeli masz wszystkich inne zakończenia oprócz dwóch u Ani to powinieneś je móc teraz odblokować bez większe problemu. W razie kłopotów daj znać.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 69. mam pytanie jak zdobyć szczęśliwe zakonczenie z Elizą . Zawsze kończe na tym że zenek dowiaduje się od macochy wszystkiego i nie chcę elizy już wiecej widziec . ;//

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam solucję, którą przygotował jeden z graczy. Można ją ściągnąć właśnie na tej podstronie o USZIOKu.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 70. Czy muszę zdobyć wszystkie osiągnięcia w zakładce Historia , aby zobaczyć prawdziwe zakończenie? Czy wystarczy tylko pełna zakładka Zakończenia? Siedzę nad waszą produkcją już długi czas i nadal nie potrafię przejść paru sekwencji. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba odblokować wszystkie zakończania - a dokładnie wszystkie oprócz dwóch ostatnich Ani. Jeśli nie potrafisz, polecam standardowo solucję stworzoną przez naszego czytelnika. Link na tej podstronie na samym końcu artykułu.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedz. Teraz bez problemu ukończę Uszioka i zabiorę się za Noneza. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś wypuścicie jakiegoś spin-offa do uniwersum N.e.m.o.

   Usuń
  3. Różnorakie pomysły są, ale czy ma to sens? Dodatkowo czasu jest jak na lekarstwo. Dokładniej o naszych planach piszę w najnowszym newsie.

   Usuń
 71. Mam już wszyskie zakończenia i osiągnięcia, poza jednym z prologu (kontynuowanie sesji w NEMO). Czy da się je wykonać?

  Najbardziej spodobało mi się zakończenie Elizabeth "Bloodshed" z Agatą.

  Uwagi do zakończenia:
  Można osiągnąć wszystkie zakończenia nie przechodząc sekwencji 4, przez co zakończenie ze stacją (w historii wideo "Konsola final") traci trochę na impakcie. Według mnie lepiej by było gdyby ostateczne zakończenie Ani było możliwe do przejścia dopiero po ukończeniu sekwencji 4.
  Wideo "Konsola final" przydało by się trochę spowolnić i na końcu dać większy odstęp czasu na jego zniknięcie (za szybko znika).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elementy prologu niezbędne do zebrania wszystkich osiągnięć są dostępne z poziomu menu po zakończeniu 4 sekwencji jeżeli mnie pamięć nie myli.

   Rzeczywiście można skończyć całość bez przejścia sekwencji 4, ale jest to zabieg celowy ponieważ nie chcieliśmy narzucać kolejności odkrywania elementów historii przez gracza jeżeli nie było to wymagane. Dzięki czemu każdy z grających mógł mieć trochę inne odczucia w związku z fabułą i mógł zauważyć inne fabularne smaczki niż osoba grająca w inny sposób.

   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Osiągnięcie zdobyte - i to po pierwszym ponownym podejściu ("Nie wychodź z komory"). Wcześniej zmylił mnie opis osiągnięcia i szukałem opcji dialogowej o kontynuacji sesji w Nemo, przerywając prolog przed dotarciem do szkoły.

   Usuń
 72. Świetna gra, na pewno ogrom czasu jaki w nią włożyliście jest jeszcze większy niż mi się wydaje, dlatego aż wstyd mi wypominać słabe uzdolnienia w rysowaniu postaci, czy niekiedy głupie zakończenia- Ale, bądź co bądź jestem niesamowicie zaskoczony, że nawet przy takich rysunkach postaci, to wszystko razem prezentuje się przyzwoicie. Tak samo efekty, czy nawet dobór muzyki. Wszystko pokazuje, że jeśli poświecisz czemuś wystarczająco dużo czasu, to wyjdzie dobrze...
  Szkoda tylko, że wiele osób nie przechodzi całej gry, ze względu na jej rozmiar. (Sam czasami chciałem się poddać)
  Zostaje mi teraz, tylko chwycić się za NONEZ i za jakiś czas, też tam coś napisać.
  Ps. Pozwolenie związać się osobie ze schizofrenią mnie rozwaliło >.<

  OdpowiedzUsuń
 73. Tak, design postaci to szczyt możliwości człeka, który nie potrafi rysować, więc musisz na to przymknąć oko.
  Prace zajęły rok i kilka miesięcy. Dziennie poświęcałem od kilku do kilkunastu godzin. Czy się opłacało stracić tyle swoje życia? Oceń sam.

  OdpowiedzUsuń
 74. Gra cudo, o NEMO dowiedziałem się gdzieś w 2014/15 roku kiedy zainteresowalem się tematem VN, nigdy nie grałem w zagraniczne produkcje przez barierę językową,, jakoby coś tam po ang umiem, lecz sami wiecie nie wyczytam wszystkich smaczków, ale udało mi się dojść do polskiej produkcji, w tej chwili jestem w 1/2 USZIOK i jestem wniebowzięty tym jak to poszło u Was do przodu. Nemo jako produkcja 18+ i USZOIK jako produkcja, w której mogą zakochać się wszyscy, to wszystko łączy wspaniałą całość, widać na pewno ogromny postęp w rysowaniu postaci. Na razie męczę się z dwoma zakonczeniami w II akcie Anki. Van Pełen Uciech udało się, lecz na razie nie mogę dojść do pozostałych dwóch, macie jakieś porady? Gdzieś jest jakaś znacząca zmienna, który dialog :D? Dzięki z góry :)

  PS. W solucji niestety wydaję mi się, że są źle napisane wybory co do zakończeń Anki, ponieważ wszystko wybiera się tak samo oprócz dwóch ostatnich, niestety żeby do nich dojść musi się inaczej trochę potoczyć historia. Możliwe, że to są zakończenia, które odblokowuje się poprzez inne motywy historii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa. Polecam zostawić Anię na sam koniec, a najpierw zakończyć ścieżki pozostałych dziewczyn - chodzi mi również o akt 3.

   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dziękuję za rade :) Tak, więc czas na kolejną sesje! Agatko nadchodzę ;p

   Usuń
 75. Mam takie pytanie, jest możliwe odzyskanie swojego konta?? Miałem parę lat temu format komputera, od tamtej pory w to nie grałem z tego właśnie powodu, jednakże chętnie przeszedłbym grę do samego samego końca ^^
  Jak coś to nazywałem się zapewne LordMichael.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Niestety nie ma możliwości odzyskania konta. Dane na jego temat są przechowywane w folderze tymczasowym komputera i w przypadku ich usunięcia konto jest utracone.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 76. Szkoda że nie było mi dane pograć w to szybciej (jak to wyszło miałem problem ze ściągnięciem) i dopiero niedawno sobie przypomniałem o tej grze... I uwierzcie mi że czułem się w chuj smutny że nie udało mi sie pograć w to szybciej- gra wciągnęła mnie na bardzo długo (mało gram, ale jak już sobie osiądę to po kilka godzinek). Podoba mi sie ten trochę mniej erogenny klimat niż w NEMO, jednak człowiek dorasta i po chwili ogarnia że zajawki za szczyla nie są aż takie fajne. Na pewno ogromnym plusem jest multum historii (ile się nawkur*iałem aby jakąś odblokować to zakładam że każdy kto grał w tą gre, pewnie wie co czuje), oraz ładnie rozbudowanie menu. Nie lubię, albo można powiedzieć że nie umiem rozczulać się nad postaciami wykreowanymi w grach/filmach/anime itp, ale przy niektórych scenach (bez bicia) przyznam się że coś mnie za serduszko złapało. W grze podoba mi się również przywiązanie do postaci, bo po kilku godzinkach myśli się jak by tą Mariolkę/Agatę ogarnąć, aby chłopakowi (Zenonowi) nie utrudniać już życia (xD). Ogólnie jestem przy III akcie (mówię- nie gram dużo), ale za grę już muszę podziękować i powiedzieć- Dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
 77. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń